З проведенням місцевих виборів 25 жовтня 2020 року в Україні завершився процес децентралізації. Утворилися тисячі нових громад. І всі вони вже на початку свого розвитку стикнулися з однаковою проблемою – брак бюджетних коштів. Як відомо, до зобов’язань територіальних громад належить утримання всіх комунальних закладів і майна, місцевих доріг, фінансування і медицини, і освіти, і культури, і соціальної сфери. Тож бюджетних коштів переважно достатньо лише на найнеобхідніше. На розвиток часто не залишається майже нічого.
В той же час кожен голова громади і депутат йшов на вибори з якоюсь своєю програмою – планами як він планує розвивати свою громаду, покращувати життя людей. Тому чи не єдиним виходом залишається шукати шляхи залучення позабюджетних коштів. Таких шляхів є доволі багато:
Конкурс проектів від Львівської обласної ради
Про цей конкурс відомо всім і практично кожна громада подала свої заявки на участь. Деякі громади подали навіть по кілька десятків проектів, тож конкуренція в даному випадку досить жорстка.
Гранти українських фондів та організацій
В Україні існує досить багато фондів, які надають грантову підтримку територіальним громадам на реалізацію конкретних проектів. Часто це може бути не обов’язково фінансова допомога, а наприклад навчання окремих спеціалістів, методологічна чи консультаційна підтримка.
Співпраця між громадами
Ще у 2014 році Верховною Радою було прийнято Закон “Про співробітництво територіальних громад”. Це здебільшого стосується великих проектів, які охоплюють територію кількох громад. В такому випадку задля реалізації проекту громади можуть об’єднати свої фінансові ресурси і тоді, для прикладу будівництво життєвонеобхідного моста не буде таким обтяжливим для бюджету. Також як приклад такої співпраці можна назвати створення пожежної частини, яка буде обслуговувати кілька громад. Адже утримання такої частини в кожній громаді буде надто коштовним.
Гранти посольств іноземних держав.
Посольства, до прикладу, Німеччини, Фінляндії, США, Естонії постійно оголошують ті чи інші конкурси з метою підтримки і розвитку територіальних громад України. Тож необхідно постійно моніторити їхні сайти щоби не пропустити жодної можливості залучити додаткові кошти в громаду.
Агентство США з міжнародного розвитку (USAID)
В даний час діє Програма “Децентралізація приносить кращі результати ти ефективність” (DOBRE). Напрямки діяльності: сприяння місцевим органам самоврядування у підвищенні ефективності управління ресурсами та послугами, які відповідають пріоритетам громади. Фінансуватимуть: проекти місцевої транспортної інфраструктури або плани оренди, щоб ОТГ отримувала дохід від оренди земель громади, що не використовуються.
Програми ООН
Станом на сьогодні триває реєстрація на Школу спроможних громад⏳. Сюди запрошуються представники органів місцевого самоврядування, громадських організацій та всі охочі, хто хоче дослідити такі напрями, як надання публічних послуг у громаді, прозоре, відкрите та підзвітне врядування в бюджетному процесі,
формування спроможної мережі закладів освіти в громаді, міжмуніципальне співробітництво.
Глобальний інноваційний фонд
Це незалежна глобальна некомерційна організація, яка інвестує в соціальні інновації, які спрямовані на поліпшення життя і можливості мільйонів людей в країнах, що розвиваються.
Завдяки своїй програмі грантів вони шукають інноваційні рішення глобальних проблем в галузі розвитку, особливо для бідних і уразливих груп населення.
GIF підтримує команди з соціальних підприємств, комерційних фірм, некомерційних організацій, державних установ і дослідників у всіх відповідних секторах. GIF надає гранти, кредити і інвестиції в акціонерний капітал в межах від £ 30 000 до £ 10 мільйонів.
Процес подачі заявки включає три кроки:
1. заявники повинні зареєструватися та подати короткий виклад бізнес-плану або проектну пропозицію з поясненням того, як інновація створює соціальні наслідки;
2. повне застосування.
3. грантову угоду.
Використовуйте можливості та розвивайте власні громади, а в разі необхідності допомоги у подачі заявок, звертайтеся до юристів Правничої компанії “April Consult”