Реєструючись на сайтах/тренінгах чи соцмережах, ми залишаємо свої ПІП, номери телефону, електронну пошту тощо. Також окремим надаємо доступ до фото, геолокацій чи контактів. Потім ці дані можуть використовуватися для розсилки спаму, рекламних телефонних дзвінків, дані можуть зливати у підпільних чатботах у телеграмі, чи навіть шантажувати самих власників тощо…

Витік персональних даних може трапитися з кількох причин: якщо дані свідомо крадуть, для подальшого їх продажу, або якщо  в компанії, що збирає дані стається внутрішній технічний збій, чи збій, пов’язаний із працівником, який обробляє їх за наказом оператора.

Як зменшити ризики витоку персональних даних?

Тому важливо:

– перед наданням згоди на обробку персональних даних прочитайте, яка мета, процедури обробки та політика конфіденційності щодо обробки ваших даних.

– уникайте сторінок з безвідкличною згодою на обробку, або коли вам відмовляються повідомляти умови

– читайте політику конфіденційності сайту та запитайте у себе, чи необхідна така інформація для мети, з якою я користуюся цим сайтом? Обмежуйте категорії доступу для кожного додатку в телефоні.

– пам’ятайте, що ви маєте право вимагати у власника чи розпорядника ваших персональних даних їх видалення. Якщо ж це сайт, то шукайте на ньому інструкцію для видалення облікового запису.

не залишайте свої дані на сумнівних сайтах, магазинах, месенджерах. Дивіться на розподіл сайтів під час пошуку у Google (надійні позначені зеленою галочкою).

– якщо вирішили продати свій комп’ютерний пристрій, використайте відповідні програми від виробника для повного знищення даних.

Якими Законами регулюються права на обробку та захист персональних даних?

  • В Україні стандарти правового регулювання відносин щодо обробки та захисту персональних даних закладені такими актами Ради Європи, як: Конвенція про захист прав людини і основоположних свобод, а також Конвенція № 108 про захист фізичних осіб у зв’язку з автоматизованою обробкою персональних даних.
  • Крім згаданих міжнародно-правових актів, у нашій Державі відносини щодо обробки і захисту персональних даних регламентуються нормами Конституції України, зокрема статті 32, Законом України «Про захист персональних даних», іншими законами України та підзаконними актами, якими визначаються особливості обробки і захисту в окремих сферах суспільної діяльності.