Рубрика: злочин і кара
Закон про «водіїв-п’яниць»: недопрацьований і застарілий
Чи буде поліція знову ховатися в кущах?
Верховна Рада підтримала у першому читанні законопроєкт № 2695 про посилення відповідальності водіїв за водіння в нетверезому стані та перевищення швидкості. Рішення підтримали 282 народні депутати, — інформує «Українська правда».
Пояснюючи причини своєї законодавчої ініціативи, автори наголосили, що на сьогодні масштаби дорожньо-транспортного травматизму в Україні значно випереджають аналогічні показники більшості держав світу. За їхніми словами, проєктом запропоновано посилити відповідальність за порушення Правил дорожнього руху, керування транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними судами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння.
Зокрема, проєкт скасовує норми, що передбачають накладення штрафних балів, а також законодавчо закріплює можливість поліцейським використовувати технічні засоби відеозапису. Новий законопроєкт не підвищує штрафи за п’яне водіння, вони залишаються у розмірі до 1200 неоподатковуваних мінімумів, але він додатково пропонує карати порушників адміністративним арештом на 10-15 діб, а також позбавленням права керування на строк від 3 до 10 років. Таке покарання водій може отримати, якщо вчинить порушення повторно впродовж року.
За перевищення швидкості більш як на 50 км/год законопроєктом пропонується збільшити штраф з 30 до 200 неоподатковуваних мінімумів. Депутати розкритикували законопроєкт. По-перше, було зауважено, що документ застарілий, адже був внесений ще в грудні 2019 року. Нардепка від «Голосу» Олександра Устінова зазначила, що законопроєкт не вводить кримінальну відповідальність за пияцтво за кермом і навіть не підвищує штраф, проте він повертає поліції можливість зупиняти водіїв без причини і «ховатися в кущах». На критику відповів заступник міністра внутрішніх справ Антон Геращенко. Він підкреслив, що законопроєкт, окрім іншого, передбачає підвищення штрафу за водіння без водійського посвідчення з 510 до 10 200 гривень. Крім того, за його словами, новий закон змусить відповідальних за п’яне ДТП з людськими жертвами відсидіти не 5, як тепер, а щонайменше 8 років.
Своєю чергою, юрист “April Consult” Ірина Тарас у коментарі «Ратуші» пояснює: «Цей законопроєкт взятий лише за основу, він лежав в Раді з грудня 2019 року, тому буде цікаво, який буде кінцевий результат, бо ухвалювати у такому змісті цей законопроєкт буде помилкою, тому що він недоопрацьований, застарілий і не відображає всієї ситуації. На мою думку, народні депутати подадуть правки, які зроблять ще більш жорсткою відповідальність за повторне керування в стані сп’яніння – аж до реального строку в декілька років за ґратами, а можливо, і збільшать штрафи. У законопроєкті запропоновано ввести зміни до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України, а також законів України «Про дорожній рух» та «Про Національну поліцію», серед яких посилити відповідальність за керування транспортними засобами, річковими, морськими або маломірними суднами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння; скасувати штрафні бали (що є негативним моментом, бо більшість водіїв в Європі не порушують ПДР не через високі штрафи, а через те, що в разі систематичних порушень можуть просто втратити водійське посвідчення на тривалий час або й назавжди); узаконити використання поліцейськими засобів відеозапису».
За словами юриста, на жаль, не передбачено збільшення штрафів за водіння в нетверезому стані, але до покарання додається арешт на 10-15 діб і позбавлення права водіння на термін від 3 до 10 років (якщо водій вчинить порушення повторно впродовж року). «Також збільшуються штрафи за перевищення швидкості, за водіння без посвідчення, за покидання місця ДТП, за повторну поїздку без ременя безпеки впродовж 1-го року зможуть арештувати на 5-10 діб або позбавити права керувати на термін від 3 до 10 діб, зменшується можливість винуватцям таких автопригод уникати відповідальності за скоєне. Також нетверезий водій, який вчинив ДТП, з летальними випадками буде відбувати покарання замість мінімальних 5 років – 8. Стосовно можливості зупинки транспортного засобу поліцейським для проведення огляду водіїв з використанням спеціальних технічних засобів для перевірки на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп’яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, то ця норма однозначно потребує чіткого регулювання та доопрацювання, щоб не відбувалися спекуляції як з боку громадян, так і з боку поліцейських. Парламентарій наголосив, що «Всі ж дискусійні положення проєкту закону, зокрема щодо прав та обов’язків водія, повноважень поліції, обговоримо під час підготовки до другого читання та за потреби, – вилучимо відповідними поправками», – підсумувала Ірина Тарас.
Христина СЛЮСАРЧУК